WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Blog Detayı

Ankara'da Gezilecek Yerler

31 Ekim 2023, 19:23

Ankara'da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin başkenti olan ve 5,6 milyonluk nüfusuyla en kalabalık ikinci şehri olan Ankara, hem tarihi hem kültürel hem de doğal birçok güzelliğe sahiptir. Ankara’ya ziyaret etme planları yapan kişiler ise “Ankara’da nereye gidilir?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Ankara’nin ilgi çeken semtleri olan Keçiören, Çankaya, Kızılcahamam ve Etimesgut gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Ankara’nın ünlü caddeleri ve sokaklarında ise çok sayıda restoran, kafe ve dükkan bulunmaktadır. 

Ankara'nın Tarihi Önemi

Ankara, Helenistik Dönemde Galat boylarından Tektosagların başkenti olmuştur. Roma Dönemi’nde ise taşra örgütünün merkezi olan Ankara, Bizans Dönemi’nde imparatorların konaklamış olduğu önemli bir kenttir. OsmanlI Döneminde Anadolu Eyaletinin merkezi olmuş, 13 Ekim 1923 tarihinde de Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. Başkent seçildiği yıllarda az sayıda binaya sahip olan Ankara, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanı sonrasında büyümeye başlamıştır. Günümüzde Ankara güzel mekanlara, alışveriş merkezlerine, doğal ve tarihi güzelliklere sahip bir kenttir. 

Anıtkabir

Ankara Çankaya gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk yer “Anıtkabir” olmaktadır. Çankaya ilçe merkezinde yer alan Anıtkabir, Kızılay Meydanı’nın batısında bulunmaktadır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının yer aldığı Anıtkabir, Ankara’yı ziyaret eden kişilerin mutlaka görmeleri gereken değerli yerler arasında yer almaktadır. Ana avluya ulaşılabilmesi için yürünen aslan heykeller ile kaplı olan yol ise oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Büyük salon bölümü kırmızı mermerler ile kaplıdır. Osmanlı, Hititler ve Roma dönemlerinden özel süslemelere sahip olan alan hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir. Anıtkabir içerisinde müze de yer almaktadır. Müzede Mustafa Kemal Atatürk’e ait kişisel bazı eşyalar ile otomobiller sergilenmektedir. Ankara’da gezilecek müzeler denildiğinde akla gelen ilk müze Anıtkabir müzesi olmaktadır. 

Ankara Kalesi

Ankara’ya ziyaret planları yapan kişilerin yanıtını merak ettikleri soruların başında “Ankara’da nereler gezilir?” bulunmaktadır. Ankara’nın sembollerinden biri olan Ankara Kalesi ise kentin tarihi kadar eski olma özelliği taşımaktadır. Kalenin ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. Ankara Kalesi; iç ve dış kale olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Eşsiz mimari güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakan Ankara Kalesi, Ankara’ya gelindiğine ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. 

Atakule

Ankara ziyareti planlayan kişiler “Ankara ne ile meşhur?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Atakule, Ankara’nın en meşhur yerlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Ankara’nın en meşhur alışveriş merkezi olan Atakule, döner restoranlı kulesi ile yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Alışveriş merkezi ile kuleye ek olarak davet ve etkinlik salonlarına da sahip olan Atakule, Ankara’nın görülmeye değer yerleri arasında bulunmaktadır. 

Estergon Kalesi

Ankara Keçiören gezilecek yerler denildiğinde akla gelen Estergon Kalesi, 29 Mayıs 2005 tarihinde açılmıştır. Macaristan’da yer alan Estergon Kalesi’nin replikası olarak inşa edilmiştir. İnşa edilmesi yaklaşık olarak 6 yıl süren Estergon Kalesi, hem çarşıya hem Etnografya Müzesi’ne hem de Asya Bahçelerine sahiptir. Ankara’nın tarihi ve turistik yerleri arasında yer alan Estergon Kalesi, Ankara ziyaretçilerinin görmeleri gereken yerler arasındadır. 

Kızılay Meydanı

Kızılay’da gezilecek yerler denildiğinde akla Kızılay Meydanı gelmektedir. Kızılay Meydanı, adını 1929 yılında yaptırılan Kızılay Genel Merkez Binası’ndan almaktadır. Şehrin merkezi durumunda olan Kızılay Meydanı, Ankara’da kışın gezilecek yerlere sahiptir. En işlek yerlerden biri olarak çok sayıda kafeye ve restorana sahiptir. Kızılay’da yapılacak aktiviteler oldukça fazladır. Ankara’da akşam gezilecek yerler denildiğinde de akla gelen ilk yerlerden biri olan Kızılay Meydanı, hem alışveriş hem yeme ve içme hem de arkadaş buluşmalarının merkezidir. 

Hamamönü

Ankara’nın en eski semtleri arasında olan Hamamönü, gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Gezilecek yerlerin en başında ise Karacabey Hamamı bulunmaktadır. 13 yıllık sürecin sonunda tamamlanan hamam, ilk tarihi hamamlardan biri olarak kabul edilmektedir. Hamamönü’nde yaz akşamlarında ise nostaljik Türk filmleri gösterimi yapılmaktadır. Hamamönü’nde ziyaretçilere çok sayıda yiyecek ve içecek alternatifleri de sunulmaktadır. 

Beypazarı

Ankara turistik yerler arasında yer alan Beypazarı’nın tarihi ilk çağ dönemlerine kadar uzanmaktadır. Tarihsel dönem boyunca en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Beypazarı, Ankara’nın en güzel ilçelerinden biridir. Anadolu kültürü ile harmanlanan yapısı, zengin mutfağı ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Beypazarı’nın mimari dokusu ise her yıl yerli ve yabancı turistlerin Beypazarı’nı tercih etmelerine neden olmaktadır. 

Eymir Gölü

Ankara fotoğraf çekilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk yerler arasında Eymir Gölü bulunmaktadır. Ankara sınırları içerisinde yer alan Eymir Gölü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi topraklarındadır. Kendine özgü florası ile eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Kış mevsiminde donan Eymir Gölü, hem yaz hem de kış aylarında ziyaretçilerine seyir zevki sunmaktadır. Gölde yeşil başlı ördek, sakarmeke, elmabaş patka ve bahri gibi farklı kuş türleri bulunmaktadır. Eymir Gölü’nde piknik, su sporları ve antrenmanlar yapılabilmektedir. 

Mavi Göl

Ankara’da sevgiliyle gidilecek yerlerin nereler olduğu merak edilmektedir. Mavi Göl ise gençler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Ankara’da gezilecek yerler doğa ile içiçedir. Mavi Göl, Ankara’ya yaklaşık olarak 12 kilometre mesafede bulunmaktadır. Samsun yolu üzerinde yer alan Mavi Göl, 2.400 metrekare alanı kapsamaktadır. Yemyeşil ağaçların bulunduğu park ise adını Bayındır Barajı içindeki 6 milyon metreküp hacmindeki mavi renk sudan almaktadır. Mavi Göl, Ankaralıların hem piknik hem doğa yürüyüşü yapabilecekleri bir dinlenme ve eğlenme merkezidir. Ankara’dan haftasonu gidilecek yerler arasında yer alan Mavi Göl, eşsiz güzelliklere sahiptir. 

Kuğu Gölü

Ankara Sincan gezilecek yerler arasında bulunan Kuğu Gölü, hafta sonu gezileri için oldukça uygun bir seçenektir. Hem Ankaralıların hem de yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez yerlerinden biri olan Kuğu Gölü’nde yiyecek ve içecek alternatifleri de bulunmaktadır. Çocuklar için oyun parkının da yer aldığı Kuğu Gölü, çocukların sevdikleri bölgeler arasında bulunmaktadır. Hafta sonları balık tutmak isteyen kişilerin uğrak yerlerinden biri olan Kuğu Gölü, eşsiz manzarası ile görülmeye değerdir.   

Kızılcahamam

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesi, şifalı suları ve çam ormanları ile görülmeye değer ilçelerin başında gelmektedir. Bünyesinde hem kültürel hem doğal hem de turistik yerleri barındıran Kızılcahamam her yıl yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmektedir. Kızılcahamam, doğa ile tarihin kesiştiği önemli bir bölgedir. Türbelere, camilere, doğal oluşumlara, köylere ve manastırlara ev sahipliği yapan Kızılcahamam, doğa fotoğrafçıları tarafından da ilgi görmektedir. 

Tuz Gölü

Ankara’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk sıralarda “Tuz Gölü” gelmektedir. Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Aksaray ve Konya illerinin kesiştiği bölgede yer alan Tuz gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır. Dışarıya akıntısı olmayan kapalı bir havza gölü olma özelliği taşımaktadır. Özellikle kış aylarında kapladığı alanın genişliği sebebiyle su kuşları için oldukça önemli bir bölgedir. Tuzlu ortamlara uyum sağlayan kılıçgaga, angıt ve flamingo gibi kuşlar ile turna, yaban kazı, yaban ördeği gibi ördeklere de ev sahipliği yapmaktadır.  

Mogan Gölü

Ankara’nın yaklaşık olarak 25 kilometre güneyinde yer alan Mogan Gölü, Gölbaşı ilçesinde bulunmaktadır. 650.000 metrekare alan üzerine kurulu olan doğa parkında bitki örtüsü otsu bitkilerdir. Ancak farklı yüksekliklere sahip olan ve nem oranları farklı olan bitki topluluklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Mogan Gölü, 1910 yılında gerçekleşen yağışlar sebebiyle oluşmuştur. Günümüzde Mogan Gölü’nde yapılabilecek çok sayıda etkinlik bulunmaktadır. Ankara çocuklar için gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri olan Mogan Gölü’nde çocuk oyun alanları, tenis kortları, futbol ve basketbol sahası da yer almaktadır. 

Güvenpark

Ankaralıların buluşma noktası olan Güvenpark, Kızılay Alışveriş Merkezinin karşısında yer almaktadır. 1930 yılında açılmış olan Güvenpark’ın mimarı ise Clemens Holzmeister’dir. Ankara’da yer alan çok sayıda yapının mimarı olan Clemens Holzmeister, Çankaya Köşkü, Türkiye Cumhuriyet Bankası, Ankara Harp Okulu ile bazı bakanlıkların yapımını üstlenmiştir. Güvenpark Anıtı ise Türk ulusunun jandarmaya ve polise olan güveninin sembolü olması sebebiyle tarihsel öneme sahiptir. Ankara’da gezilecek parklardan biri olan Güvenpark, hem Ankaralılar hem de turistler tarafından ilgi görmektedir. 

Feza Gürsey Bilim Merkezi

Ankara Altındağ gezilecek yerlerin başında bulunan Feza Gürsey Bilim Merkezi, Altınpark bünyesinde hizmet vermektedir. Öğrencilerin eğlenceli bir şekilde bilimin temel prensiplerini öğrenebilmeleri amacıyla kurulmuştur. Türkiye’nin üç bilim merkezinden biri olan Feza Gürsey Bilim Merkezi, 23 Nisan 1993 tarihinde kurulmuştur. İçerisinde 48 parça deney ve sergi birimi yer almaktadır. 

Gordion Antik Kenti

Ankara’da yapılacak şeyler denildiğinde akla gelen “Gordion Antik Kenti” olmaktadır. Frig Medeniyetinin tarihi başkenti olan Gordion Antik Kenti, Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı’nın birleştiği noktada bulunmaktadır. Gordion çevresinde bulunan 85 adet tümülüs görülmeye değerdir. Ahşap mezar odası ile Frigce yazı örneklerine ev sahipliği yapan Gordion Antik Kenti, Ankara’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.  

Hacı Bayram-ı Velî Camii

Ankara meşhur yerleri arasında bulunan Hacı Bayram - ı Veli Camii’nin mimarı Mehmet Bey’dir. Adını, bahçesinde yer alan Hacı Bayram Türbesi’nden almaktadır. Ahşap üzerine kalem işi ve çini süslemeleri ile ön plana çıkmaktadır. Caminin güneydoğu duvarında iki şerefeli minare mevcuttur. 14 Şubat 2011 tarihinde ibadete açılan Hacı Bayram - ı Veli Camii, Ankara’yı ziyaret edenlerin görmeleri gereken yerler arasında bulunmaktadır. 

Atatürk Orman Çiftliği

Ankara tarihi yerlerinden biri olan Atatürk Orman Çiftliği, 1925 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile kurulmuştur. 1937 yılında Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk tarafından hazineye bağışlanmıştır. Günümüzde ise Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı tüzel bir kuruluş olarak faaliyet halindedir. 1992 yılında doğal sit alanı olarak kabul edilmiştir. Çiftlik arazisi içerisinde ülkenin en büyük hayvanat bahçesi, tarihi Karadeniz havuzu, devlet mezarlığı ve Atatürk’ün doğduğu evin kopyası yer almaktadır. Ankara günübirlik gezilecek yerlerden biri olan Atatürk Orman Çiftliği her yıl hem yerli hem de yabancı ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır. 

Tunalı Hilmi Caddesi

Ankara’da yapılacak aktiviteler arasında Tunalı Hilmi Caddesini ziyaret etmek bulunmaktadır. Çankaya ilçesine bağlı olan caddede mağazalar, restoranlar ve kafeler yer almaktadır. Ankara’da sosyal yaşamın en önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilen Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara2da gezilecek yerler listesinin en baş sıralarında yer almaktadır. Özellikle gençler tarafından ilgi gören Tunalı Hilmi Caddesi, hafta sonlarında kalabalık olabilmektedir.