WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Blog Detayı

Apart Nedir?

31 Ekim 2023, 19:23

Apart Nedir?

Konaklama türlerinden biri olan “apart” kavramı ile sıklıkla karşılaşan kişiler “Apart ev ne demek?” sorusuna cevap aramaktadırlar. Salon, kendine özel mutfağı, banyosu ve bir ya da birden fazla sayıda yatak odası bulunan dairelere “apart” adı verilmektedir. Apartların; öğrenci apartı, apart otel, apart daire ve apart pansiyon gibi çeşitleri bulunmaktadır. Apartların büyüklükleri tesisin büyüklüğüne ve kişi sayısına göre değişebilmektedir. En yaygın olarak kullanılan apartlar ise 2 kişilik apartlardır. Kişilere ev konforu sunan apartlarda tüm ihtiyaçların karşılanabileceği eşyalar mevcuttur. Özellikle sık iş gezilerine çıkan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra hem çekirdek aileler hem de kalabalık aileler tarafından ilgi görmektedir. Otellere ve pansiyonlara göre daha uygun fiyatlı olması nedeniyle kalabalık gruplar için son derece uygundur. 

Apart Otel Nedir?

Kullanıcıların merak ettikleri sorular arasında “Apart otel nedir?” sorusu bulunmaktadır. “Apart ne demek?” sorusuna; “Salon, yatak odaları, mutfak ve banyodan oluşan, eşyalı dairelerdir” yanıtı verilebilmektedir. Otel işletme tiplerinden biri olan apart oteller ise standart otel odalarından belirgin farklar ile ayrılmaktadır. Apart otellerin kendilerine özel mutfağı bulunmaktadır. Eşyalı bir suit, villa veya daire olarak kiraya verilebilmektedir. Apart otellerde kişilerin yeme - içme ve temizlik gibi ihtiyaçlarının karşılanabileceği ekipmanlar yer almaktadır. Apart oteller, apartman ve villa tarzında inşa edilen yapılardan meydana gelmektedir. Apart oteller, ruhsatlı olarak hizmet vermektedir. Apart otel misafirlerinin kimlik bildirimine tabi tutulması ise güvenilir olmalarını sağlamaktadır. Apart otellerde elektrik, su, doğalgaz ve internet kullanımları fiyata dahildir. 

Öğrenci Apartı Nedir?

Apartlar ile ilgili en merak edilenler arasında “Öğrenci apart nedir?” bulunmaktadır. Bir site veya apartmanda yer alan tüm dairelerin ücret dahilinde üniversite öğrencilerine veya çalışanlara tahsis edilmesine “öğrenci apartı” adı verilmektedir. Öğrenci apartları genellikle 50-100 metrekare büyüklüğe sahiptir. Öğrenci apartlarının fiyatları ise apart büyüklüğüne bağlı olarak değişebilmektedir. Öğrenci apartlarında öğrencilerin ihtiyaç duyabilecekleri yatak, nevresim takımı, kitaplık, gardrop, çalışma masası, halı, sandalye ve masa lambası yer almaktadır. Öğrenci apartları doğalgaz ile ısıtılmaktadır. Öğrenci apartlarında Amerikan tipi mutfak bulunmaktadır. Mutfak içerisinde öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gerekli olan buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın ve tabak gibi eşyalar mevcuttur. Öğrenci apartlarının büyük çoğunluğunda kafe de yer almaktadır. Yemek yapmak istemeyen öğrenciler için kafeye sahip olan apartlar tercih sebebi olmaktadır. 

Günlük Apart Nedir?

Apart tipleri ile ilgili fikir sahibi olmak isteyen kişiler “Günlük apart nedir?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Günlük apartlarda genellikle daire başı ücret alınmaktadır. Bu nedenle otellere ve pansiyonlara göre daha uygun fiyatlı olma özellikleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Günlük kiralık apartlarda temizlik ve hijyen kurallarına son derece dikkat edilmektedir. Günlük apartlarda salon, mutfak, banyo, bir veya birden fazla sayıda yatak odası yer almaktadır. Geniş ve ferah tarzları ile kalabalık aileler ve kalabalık arkadaş grupları tarafından gönül rahatlığı ile tercih edilebilmektedir. Günlük apartlarda yer alan mutfak sayesinde kişiler kendi yemeklerini pişirebilmekte ve bütçelerine katkıda bulunabilmektedirler. Günlük apartlar iş gezisi amacıyla seyahat edenler veya tatiller nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Günlük kiralık apartlar genellikle tüm olanaklara yakın konumda olan şehir merkezlerinde yer almaktadır.  

Apart Daire Nedir?

Kullanıcıların yanıtını en çok merak ettikleri sorular arasında “Apart daire nedir?” bulunmaktadır. Genellikle öğrencilerin yoğun olduğu merkezi bölgelerde yer alan konaklama tipi “apart daire” olarak adlandırılmaktadır. Apart daireler 1+0 veya 1+1 şeklinde bulunabilmektedir. Apart kiralık daireler eşyalı olarak hizmete sunulmaktadır. İçerisinde açık mutfak ve banyo yer almaktadır. Küçük daireler olmaları sebebiyle çoğunlukla öğrenciler tarafından veya iş gezisi nedeniyle seyahat edenler tarafından tercih edilmektedir. 

Apart Pansiyon Ne Demek?

Konaklama tipleri ile ilgili araştırma yapan kişilerin yanıt aradıkları sorular arasında “Apart pansiyon ne demek?” yer almaktadır. Apart pansiyonlar apartman veya villa görünümüne sahiptir. Apart pansiyonların içerisinde salon, mutfak, banyo, bir veya birden çok sayıda yatak odası bulunmaktadır. Geniş alana sahip olmaları nedeniyle genellikle kalabalık gruplar ve kalabalık aileler tarafından tercih edilmektedir. Apart pansiyonların bir diğer tercih edilme sebebi ise uygun fiyatlı olmasıdır. Ancak apart pansiyonların ücretlendirilmesi kişi sayısına göre değişebilmektedir.

Apartlarda Giriş Çıkış Saatleri Var mı?

Apart evler hem öğrenciler hem tatilciler hem de iş gezilerine çıkan kişiler tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. “Apartlarda giriş çıkış saatleri var mı?” sorusu ise yanıtı en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Apartlarda giriş çıkış saatleri bulunmamaktadır. Özellikle öğrencilerin kalabilecekleri öğrenci apartlarında giriş çıkış saatlerinin bulunmaması, apartların tercih edilme nedeni olmaktadır. Yurtlarda giriş çıkış saatlerinin belirli aralıklarda olması sebebi ile öğrencilerin büyük çoğunluğu apartları tercih etmektedirler. 

Apart Kaç Odalı Olur?

Apartlarda kullanıcılara özel olarak sunulan, mutfak, salon, banyo ve yatak odası yer almaktadır. Bu sebeple genellikle çocuklu aileler ile kalabalık gruplar tarafından tercih edilmektedir. Apartlarda her dairenin girişi diğer daire girişlerinden bağımsız olarak yapılabilmektedir. Çok sayıda kullanım daire içerisinde bulunduğu için kullanıcıların ortak kullanım alanları son derece azdır. Apartlarda yer alan oda sayısı tesisin kapasitesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak en çok tercih edilenler arasında 2+0 daireler bulunmaktadır. Kullanıcılar “2 artı 0 daire ne demek?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. 2 artı 0 daireler “stüdyo daireler” olarak da adlandırılmaktadır. Bu dairelerde kullanıcıların dinlenme, yeme - içme, temizlik ve uyuma gibi gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır. 2 artı 0, 3 artı 0 gibi daireler genellikle öğrencilerin rahatlıkla kalabilecekleri ve tüm ihtiyaçlarının karşılanabileceği tarzda olan apart evlerdir. 

Apartta Faturaları Kim Öder?

Apartlarda faturaların kim tarafından ödendiği merak edilen konular arasında yer almaktadır. Apart kiralama işleminin aracı vasıtası ile gerçekleşmesi durumunda, aracılık faturası kesilmektedir. Kullanıcıların ödedikleri ücretin içerisinden aracılık kâr alınmaktadır. Bu kâra ise fatura kesilmektedir. Kalan kâr ise villa ve apart sahibinin kârıdır. Bu nedenle bu kısım için fatura kesilmemektedir. Apart veya villa sahiplerinin yıl sonunda devlete kira gelir beyannamesi adı altında vergi ödemesi gerekmektedir. 

Apart Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Apartlar kullanım şekilleri itibariyle kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bu nedenle kişi sayısına ve kullanım durumuna bağlı olarak apart seçiminin yapılması gerekmektedir. Apart dairelerin büyüklükleri değişebilmektedir. Bu nedenle kalabalık ailelerin daha geniş apartları tercih etmeleri gerekmektedir. Apart otellerin sundukları imkanlar ile konumları farklı olabilmektedir. Bu nedenle kişilerin kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ulaşım ağlarına veya alışveriş merkezlerine en yakın apartları tercih etmeleri son derece önem taşımaktadır. Tatil amacı ile apart kiralamak isteyenlerin, apartın denize, ulaşım ağlarına ve alışveriş merkezlerine yakınlığını öğrenmeleri gerekmektedir. Bunların yanı sıra apartların imkanları da farklılık gösterebilmektedir. Apart mutfaklarında yer alan eşyaların bilgisinin alınması yararlı olmaktadır. Ayrıca nevresim ve havlu gibi ihtiyaçların karşılanıp karşılanmadığının bilgisi işletmeden öğrenilebilmektedir. Bu nedenle apart seçimi yapılmadan önce iletişim numarasından sunulan hizmetler ile ilgili detaylı bilgi alınması gerekmektedir.