WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Blog Detayı

Günlük Kiralık Daire Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

31 Ekim 2023, 19:21

Günlük Kiralık Daire Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konforlu ve ekonomik konaklama tercihleri arasında öne çıkan günlük kiralık daireler, kullanıcılarına çok sayıda avantaj sağlamaktadır. Ancak günlük kiralık ev kiralarken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Günlük ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenlerin en başında güvenilirlik bulunmaktadır. Ruhsatı olan ve kimlik bildirimi yapan yerler yasaldır. Dikkat edilmesi gereken konular arasında hijyen kuralları da bulunmaktadır. Günlük kiralık evlerin düzenli olarak temizliklerinin yapılması son derece önemlidir. Bunun yanı sıra her şehirde bulunan kiralık evler, farklı konumlarda bulunabilmektedir. Kullanıcılar kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kendilerine en uygun günlük kiralık daireleri tercih edebilmektedirler.  

Günlük Kiralık Daire Özellikleri

Konaklama türleri arasında bulunan günlük kiralık daireler, son zamanların yükselen trendlerinden biri durumundadır. Günlük kiralık daireler ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kişiler “Günlük kiralık dairelerin özellikleri nelerdir?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Günlük kiralık evler her şehirde bulunmaktadır. Genellikle şehir merkezlerinde yer alan, ulaşım imkanlarına, alışveriş merkezlerine ve eğlence merkezlerine yakın konumda olan, eşyalı evlere günlük kiralık daire adı verilmektedir. Günlük kiralık dairelerin özellikleri şu şekilde belirtilebilir:

 

  • Günlük kiralık daireler kullanıcılarına ev konforunda eşyalar sunmaktadır. Kullanıcıların ihtiyaç duyabilecekleri televizyon, yatak, aydınlatma sistemi, internet, yatak odası, banyo, mutfak ve gardrop gibi eşyalar günlük dairelerde mevcuttur.
  • Günlük kiralık daireler farklı metrekarelere sahip olabilmektedir. Kullanıcılar kendi ihtiyaçları doğrultusunda istedikleri büyüklükteki günlük kiralık daireleri tercih edebilmektedirler.
  • Günlük kiralık dairelerde mutfak yer almaktadır. Bu sayede kullanıcılar istedikleri yemekleri pişirebilmekte ve yemek masraflarından tasarruf edebilmektedirler.
  • Günlük kiralık daireler genellikle şehir merkezlerinde yer almaktadır.
  • Günlük kiralık daireler, otel ve pansiyon gibi diğer konaklama türlerine göre çok daha uygun fiyatlı bir alternatiftir. 

Günlük Kiralık Dairenin Konumu

Farklı bir konaklama tipi olan günlük kiralık daireler, özellikle son yıllarda oldukça tercih edilmeye başlanmıştır. Hem tek kişiler hem çiftler hem de kalabalık aileler ile arkadaş grupları tarafından ilgi gören günlük ev kiralama, kullanıcılara çok sayıda farklı avantaj sağlamaktadır. Günlük kiralık dairelerin sağladığı avantajların en başında ise konum avantajı yer almaktadır. Günlük konaklama için kullanılan daireler her ilde kolaylıkla bulunabilmektedir. Genellikle şehir merkezlerinde bulunan günlük daireler ulaşım ağlarına, eğlence ve alışveriş merkezlerine oldukça yakın konumda bulunmaktadır. Bu nedenle hem tatil hem de iş gezisi nedeniyle kısa süreli konaklamalarda oldukça yararlı olmaktadır. Günlük daire kiralamak isteyen kişiler çok sayıda farklı alternatif içerisinden kendilerine en uygun olanı tercih edebilmektedirler. Havaalanı, taksi ve diğer toplu taşımalara yakın konumda yer alan, istenilen metrekareye sahip günlük kiralık daireler seçilebilmektedir. 

Günlük Kiralık Dairenin Ulaşım Olanakları

Son yıllarda popülerliği artan günlük dayalı döşeli evler, büyük şehirlerin merkezlerinde bulunmaktadır. Bu nedenle ulaşım ağlarına oldukça yakın konumda bulunmaktadırlar. Özellikle kısa süreli tatiller için toplu taşımaya yakın konumdaki evler, iş gezisi nedeni ile seyahate çıkan kişiler ise havaalanına yakın konumdaki günlük kiralık evleri tercih edebilmektedir. Otel ve pansiyonlar genellikle şehir merkezinden uzak yerlerde konumlanırken, günlük kiralık evler yayılmacı politika izleyerek her sokakta bulunabilmektedir. Bu durum günlük kiralık dairelerin tercih edilme nedenleri arasında bulunmaktadır. 

Günlük Kiralık Dairenin Hijyen Koşulları

Günlük kiralık dairelerin hijyen koşullarının nasıl olduğu, merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ev kiralarken dikkat edilmesi gereken şeyler arasında “hijyen koşulları” bulunmaktadır. Herkesin hayatında oldukça önemli bir yer edinen günlük kiralık dairelerde en önemli iki unsurdan biri hijyendir. Temizlik, insan sağlığı üzerinde önemli bir etkendir. Günlük kiralık dairelerde temizliğe son derece özen gösterilmektedir. Kiracının daireye giriş yapmasından önce temizlenen daireler, kiracının evden çıkış yapmasının ardından tekrar temizlenmektedir. Dairede yer alan çarşaflar, nevresimler, yastık kılıfları ve havlular değiştirilmektedir. Evin detaylı temizliğinden sonra ise daire yeni kiracısına hazır duruma getirilmektedir. 

Kiracının giriş ve çıkışlarında yapılan temizliğe ek olarak günlük kiralık daireler haftalık, aylık ve yıllık olarak da temizlenmektedir. Bunların yanı sıra dairelerin haşere ve böceklerden korunabilmesi amacıyla belirli aralıklarla ilaçlamalar yapılmaktadır. Perde, koltuk ve halılar detaylı şekilde temizlenmektedir. Dairelerin temizliği sırasında insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmayan temizlik malzemeleri kullanılmaktadır. Günlük kiralık evlerde daire temizliği dışında aynı zamanda kişisel temizlik ürünlerinin hijyenine de dikkat edilmektedir. Günlük kiralık dairelerin temizliği profesyonel ekipler tarafından yapılmaktadır. Bu sayede kullanıcılar kendilerini kendi evlerinde gibi rahat hissedebilmektedirler. 

Günlük Kiralık Dairenin Yasal Olması

Günlük kiralık dairelerin yasal olabilmeleri için günlük kiralık daire kiralama koşullarının sağlanması gerekmektedir. Ana şart ise günlük kiralık daire yapılan binada, kat maliklerinin tümünün izinlerinin alınması gerekmektedir. Maliyeye kayıt yaptırmayan kişilere cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Çünkü kayıt dışı istihdam sonucunda devlet maddi zarara uğratılmaktadır. Yasalara göre kimlik bildirme kanununa uymak ve maliyeye kayıt yaptırmak zorunludur. Günlük kiralık daireler kiralanırken kira sözleşmesinin yapılması gerekmektedir. Yasal günlük kiralık evler için güvenilir kaynakların tercih edilmesi son derece önemlidir. 

Günlük Kiralık Dairenin Güvenli Olması

Günlük kiralık daireler ile ilgilenen kişilerin yanıtını en çok merak ettikleri soruların başında “Günlük kiralık daireler güvenli midir?” yer almaktadır. Günlük kiralık evler yasal ve güvenilirdir. Ancak günlük kiralık dairelerin popülaritesinin artmaya başlaması ile birlikte kiralık dairelerin sayısı artmıştır. Bu durum çeşitli riskleri bünyesinde barındırmaktadır. Ev kiralarken dolandırılmak istemeyen kişiler güvenli günlük kiralık dairelerin arayışına girmişlerdir. Fatura vermeyen, sözleşme yapmayan ve kimlik bilgisi istemeyen kurumlardan kiralama işleminin yapılmaması tavsiye edilmektedir. Kimlik bildirimi yapan, ruhsatı olan, vergisini ödeyen kaynaklardan kiralanan günlük kiralık evler gönül rahatlığı ile tercih edilebilmektedir. Bu nedenle günlük daire kiralarken güvenli kaynaklara yönelinmesi tavsiye edilmektedir. Yasal kiralama yapan firmalar kullanıcılara ev en üst düzeyde hizmet sağlamaktadır. 

Günlük Kiralık Daire Kira Sözleşmesi

Kullanıcıların yanıtını merak ettikleri sorular arasında “Günlük ev kiralama işi nasıl yapılır?” sorusu bulunmaktadır. Günlük kiralık evler kurum veya kişi aracılığı ile kiralanabilmektedir. Güvenli ödeme yöntemleri kullanılarak yapılan işlemler sırasında kullanıcıların güvenliği ön planda tutulmaktadır. Günlük kiralık evlerde iki tarafında karşılıklı korunabilmesi amacıyla kira sözleşmesinin yapılması gerekmektedir. Kira sözleşmesinde hem ev sahibinin hem de kiracının ad, soyad ve kimlik bilgilerinin yer alması önemlidir. Sözleşmede kira tutarının da mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra daireye giriş ve çıkış tarihlerinin net bir şekilde belirtilmesi önem taşımaktadır. Kira sözleşmesinde yer alan tüm bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Kira sözleşmesinin kopyasının kullanıcıya verilmesi önemlidir.  

Günlük Kiralık Daire İçin Kullanılan Ödeme Yöntemleri

Günlük ev tutmak, kısa süreli seyahatlere çıkan kişiler için oldukça avantajlı bir konaklama biçimidir. Günlük kiralalık daireler için kullanılan ödeme yöntemlerinin ne olduğu ise merak edilmektedir. Günlük kiralık daireler ihtiyaca bağlı olarak farklı büyüklüklerde ve farklı konumlarda tercih edilebilmektedir. Kullanıcılar ihtiyaçlarına en uygun olan kiralık ev seçimini yapmalarının ardından ödeme işlemini gerçekleştirmektedirler. Günlük kiralık dairelerin ödemeleri için internet bankacılığı kullanılabilmektedir. Havale ve EFT gibi ödeme yöntemleri gerçekleştirilirken açıklama kısmına gerekli bilgilerin girilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.