WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Blog Detayı

Günlük Kiralık Ev Nedir ?

31 Ekim 2023, 19:19

Günlük Kiralık Ev Nedir?

Günlük kiralık evler, işletmeciler tarafından bir binanın tamamı veya belirli bir bölümü kiralanmaktadır. Günlük evler eşyalı duruma getirilerek kiralamaya sunulmaktadır. Günlük kiralık evlerde kişilerin ihtiyaç duyabilecekleri koltuk takımı, televizyon, çamaşır makinesi ve saç kurutma makinesi gibi gerekli olan eşyalar bulunmaktadır. Temiz ve kaliteli olma özellikleri ile ön plana çıkan günlük kiralık evler, tüm dünyada yaygın olarak tercih edilmektedir. Günlük kiralık evler; günlük kiralık apart, günlük kiralık rezidans, günlük kiralık konut, günlük kiralık suit gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Ankara günlük kiralık ev açısından kişilere çeşitlilik sunmaktadır. 

Günlük Kiralık Daire Nedir?

Günlük kiralık daireler, işletmecilerin bir binanın tamamını veya belirli bölümünü kiraladıkları alanlara denilmektedir. Günlük dairelerde konaklama alanı daire şeklinde eşyalı duruma getirilmektedir. Dairelerde çamaşır makinesi, buzdolabı, saç kurutma makinesi gibi eşyaların yanı sıra salon, mutfak ve banyo gibi alanlar yer almaktadır. Günlük kiralık daireler Türkiye’nin tüm şehirlerinde bulunmakla birlikte büyük şehirlerde daha yaygındır. Ankara günübirlik ev arayışı içerisinde olan kişiler için çeşitlilik bulunmaktadır. 

Günlük Kiralık Evlerin Kuruluş Amacı?

Ev kiralamak isteyen kişilerin yanıtını en çok merak ettikleri soruların en başında “Günlük kiralık evlerin kuruluş amacı nedir?” bulunmaktadır. Günlük kiralık evler; yüksek otel fiyatları, plansız seyahatlerde acil konaklama ihtiyacı ve alternatif konaklama amacıyla ortaya çıkmıştır. Özellikle evli olmayan ancak tatile çıkmak isteyen çiftler için bazı otellerde konaklama zorlukları yaşayabilmektedir. Bu amaçla günlük ev kiralama oldukça popüler duruma gelmiş ve zaman içerisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Havalimanlarına, fuar alanlarına ve hastanelere en yakın günlük kiralık evler sıklıkla tercih edilmektedir. Kişiler kendi ihtiyaçlarına uygun olarak haftalık, günlük veya saatlik ev kiralama seçeneklerinden faydalanabilmektedirler. 

Günlük Kiralık Evlerin Avantajları Nelerdir?

İnsanların büyük çoğunluğu pansiyon ya da otel gibi yapılarda kalabalık nedeniyle rahatsızlık hissedebilmektedirler. Bu nedenle kişiler için günlük kiralık odalar, günlük kiralık suit evler ve günlük apart daireler oldukça konforludur. Günlük kiralık evlerde kişilerin ihtiyaç duyabilecekleri her türlü eşya bulunmaktadır. Bu sayede kişiler kendilerini kendi evlerinde hissedebilmektedirler. Ev ortamında sessiz ve sakin bir alanda uyunabilmesi, istenilen yemeğin hazırlanabilmesi gibi nedenlerden dolayı günlük kiralık evler yaygın şekilde kullanılmaktadır. Günlük kiralık evlerin çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde belirtilebilir:

 

  • Sessiz ve huzurlu uyku süresi geçirilebilmektedir.
  • Ekonomik ve rahat bir tatil yapılabilmektedir. 
  • İstenilen yemek ev ortamında rahatlıkla yapılabilmektedir. 
  • Otel ve pansiyon tarzı işletmelere göre daha rahat ve özgür bir tatil deneyimi yaşanmaktadır.
  • Kişiler çok sayıda seçenek arasından kendi ihtiyaçlarına en uygun evleri tercih edebilmektedirler. 
  • Dairelere 7/24 giriş yapılabilmektedir.
  • Dairelerin mimari tasarımları ilgi çekicidir. 
  • Temiz ve hijyenik bir ev ortamı sunulmaktadır. 

 

Günlük Kiralık Evlerin Dezavantajları Nelerdir?

Günlük kiralık evler sundukları avantajlar sebebi ile yaygın şekilde tercih edilmektedir. Sıklıkla tercih edilmeleri ise son yıllarda günlük kiralık evlerin sayılarının artmasını sağlamıştır. Günlük kiralık evlerin yaygın olarak bulunması, kötü amaçlı kullanımlara yol açabilmektedir. Bu nedenle günlük veya haftalık kiralık daire tercih ederken güvenilir yerlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Güvenilir Ankara Kızılay günlük kiralık daireler gönül rahatlığı ile tercih edilebilmektedir. 

Günlük Kiralık Ev Seçimi Nasıl Yapılır?

Günlük kiralık ev seçimlerini güvenli yerlerden yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Kişilerin her türlü ihtiyaçlarına uygun günlük kiralık evler, ultra lüks konsepte sahip olma özelliği taşımaktadır. İçerisinde kullanıcıların tüm beklentilerini karşılayan SMART LCD TV, klima ve jakuzi gibi detaylar sayesinde son derece rahat ve konforlu hissetmek mümkün olmaktadır. İş seyahatleri veya fuar katılımları için ulaşım kolaylığı sağlayan daireler, kullanıcılara ev konforu sağlamaktadır.  Kullanıcılar 1+0, 1+1 veya 2+1 günlük kiralık ev seçeneklerinden kendilerine en uygun olanı tercih edebilmektedirler. İş seyahatleri için saatlik kiralık evler ilgi görmektedir. Saatlik oda kiralama ile yolculuk vaktine kadar dinlenmek isteyen kişiler rahat ve konforlu bir alanda ev rahatlığında hissedebilmektedirler. Ankara Kızılay günlük kiralık daireler, eşsiz mimari tasarımları, konforları ve ışıklandırma sistemleri ile en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. 

Günlük Kiralık Evler Yasal mı?

Ev kiralamak isteyen kişiler “Günlük kiralık evler yasal mı?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Günlük kiralık evlerin denetim altına alınabilmeleri için hükümet tarafından genelge yayımlanmıştır. Günlük kiralık ev genelgesi ile evler, otel statüsünde işlem görmektedir. İlgili belediyeye beyanda bulunularak izin alınmasının ardından emniyet ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununa göre ise geçici ikamet ile kimlik bildirme projesinin çıkarılması gerekmektedir. Günübirlik kiralık evler hakkında 3572 sayılı kanun gereği ruhsat alınması zorunluluğu getirilmiştir. Günlük kiralık evlerde ruhsat almayan ve KBS (Kimlik Bildirim Sistemi) üzerinden konaklayan kişilerin kimlik bildirimi yapmayan ev sahibine ceza kesilmektedir. 

Günlük Ev Kiralama Nasıl Yapılır?

Günlük evler ile ilgili fikir sahibi olmak isteyen kişiler “Günlük ev kiralama nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Günlük ev kiralamak isteyenler için çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Ulaşım ağlarına, hastanelere, fuar alanlarına ve havalimanlarına yakın konumlarda yer alan evler, her türlü ihtiyacı karşılamaktadır. Günlük ev kiralamak isteyen kişilerin öncelikli olarak ihtiyaçlarını belirlemeleri ve bu doğrultuda ev seçeneklerini değerlendirmeleri gerekmektedir. Güvenilir kaynaklardan kiralanan evler son derece güvenlidir ve herhangi bir problem ile karşılaşılmamaktadır. Rezervasyon işlemi ise sözleşme ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Sözleşmede evin donanımı, konumu, kapasitesi ve kişi sayısı gibi tüm bilgilerin yer alması gerekmektedir. Bunun yanı sıra eve giriş çıkış tarihlerinin de belirtilmesi önem taşımaktadır. Komisyon ve net tutarın yazılması gerekmektedir. 

Günlük Ki̇ralık Evler Güvenli̇ mi̇di̇r?

Günlük ev kiralama arayışında olan kişiler günlük kiralık evlerin güvenli olup olmadığını merak etmektedirler. Günlük kiralık evlerde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmesi durumunda günlük kiralık evler son derece güvenlidir. Güvenilir kaynaklardan kiralama yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ruhsatı olan günlük kiralık evlerin tercih edilmesi son derece önem taşımaktadır. Emniyet güçlerine günlük bildirim yapan yerlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Kimlik istemeyen günlük dairelerin tercih edilmemesi gerekmektedir. 

Günlük Ki̇ralık Ev Tutarken Di̇kkat Edi̇lmesi̇ Gerekenler

Günlük eşyalı kiralık evler, sundukları avantajlar nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak günlük kiralık ev tutarken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Rezervasyon işlemlerinin güvenilir kaynaklardan yapılmasına özen gösterilmesi önem taşımaktadır. Rezervasyon işlemleri yapan yerlerin kiraya veren veya tutan açısından bütün bilgileri kayıt altına almaları gerekmektedir. Kimlik istemeyen günlük kiralık evlerden uzak durulması önerilmektedir. Rezervasyon işlemlerinin tamamlanmasından ve dairenin teslim alınmasından önce belge imzalanmalıdır. Söz konusu belgenin ismi tesis tipine bağlı olarak değişebilmekle birlikte genellikle “geçici konaklama sözleşmesi” olarak adlandırılmaktadır. Sözleşmede giriş çıkış tarihleri, kişi sayısı, donanım, konum ve kapasite ile ilgili detayların bulunması gerekmektedir. Ev sahiplerinin kiralama yapan kişiye geçici konaklama sözleşmesinin kopyasını teslim etmemesi durumunda ise kiralama yapılmaması tavsiye edilmektedir. Sözleşmeyi teslim etmek istemeyen ev sahipleri devlete vergi ödememek için bu yolu kullanmaktadırlar.