WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Blog Detayı

Kızılay'da Gezilecek Yerler

31 Ekim 2023, 19:24

Kızılay'da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin başkenti Ankara’da yer alan Kızılay, Ankara’nın en hareketli bölgeleri arasında yer almaktadır. Kızılay güzel mekanları ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle yiyecek ve içecek çeşitliliği ile tercih sebebi olan Kızılay’da yapılacak aktiviteler oldukça fazladır. Şehrin merkezi olması nedeniyle Kızılay Meydanı hafta sonlarında kalabalık olabilmektedir. Ankara Kızılay Meydanı gezilecek yerler denildiğinde akla restoranlar, kafeler, barlar ve mağazalar gelmektedir. Kızılay’ın en önemli simgelerinden biri olan Kızılay Meydanı adını, 1929 yılında inşa edilen Kızılay Genel Merkez Binasından almaktadır. 

Ankara Kızılay’a Nasıl Gidilir?

Ankara Kızılay’a ulaşım tüm ulaşım araçları ile rahatlıkla yapılabilmektedir. AŞTİ adı ile bilinen Ankara Otogarı’ndan Kızılay’a ulaşım için; taksi, ücretsiz AŞTİ servisleri ve Ankaray kulanılabilmektedir. Ankaray için gerekli olan tek kullanımlık Ankarakart ise gişeden temin edilebilmektedir. Uçak ile ulaşım sağlayacak olan kişiler, Esenboğa Havalimanı’ndan Kızılay’a 3 farklı şekilde gidebilmektedirler. Taksiler, Havaş otobüsleri ve BelkoAir otobüsleri ile Kızılay’a ulaşım sağlanabilmektedir. Esenboğa Havalimanı’ndan Kızılay’a giden BelkoAir otobüsleri Kızılay Meydanı Güvenpark durağında yolcu indirmektedir. Havaş otobüsleri ile ise AŞTİ’ye gidilebilmekte ve ardından AŞTİ içerisinde yer alan metro aracılığı ile Kızılay’a ulaşılabilmektedir. 

Kızılay Güvenpark

Kızılay’da gezilecek yerlerin en başında Güvenpark bulunmaktadır. Güvenpark, Kızılay Meydanı’nın köşesinde yer almaktadır. Bölgede yer alan tek park olması nedeniyle hem yerli hem de yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Güvenpark’ın ön tarafında Güvenpark Anıtı yer almaktadır. Güvenpark Anıtı’nda Kurtuluş Savaşı’nda çok önemli rol oynamış olan askerlerin kabartmaları bulunmaktadır. Güvenpark içerisinde ise geniş bir süs havuzu, yemyeşil ağaçlar, çocuk parkı ile oturma alanları yer almaktadır. Kızılay’ın en önemli nefes alma yerlerinden biri olan Güvenpark’ın üst kısmında Başbakanlık Binası bulunmaktadır. Güvenpark Ankara’yı ziyaret eden kişilerin mutlaka görmeleri gereken yerler arasındadır.

Kızılay Alışveriş Merkezi (AVM)

Kızılay’da gidilecek mekanlar denildiğinde akla gelen yerlerden biri olan Kızılay Alışveriş Merkezi, 28 Aralık 2011 tarihinden bugüne bünyesinde yer alan markaları ile hizmet vermektedir. Ankara’nın kalbinde yer alan Kızılay’da buluşmaların merkezi durumunda olan Kızılay Alışveriş Merkezi, hem Ankaralılar hem de yerli ve yabancı konuklar tarafından oldukça ilgi görmektedir. 44.000 metrekare kapalı alanı ve 120 mağazası ile hizmet veren Kızılay Alışveriş Merkezi’nde tekstil, teknoloji ve kozmetik gibi farklı sektörlerden mağazalar yer almaktadır. Kızılay’da alışveriş yapılacak yerler arasında ilk sıralarda bulunan Kızılay Alışveriş Merkezi’nde yiyecek ve içecek alternatifleri ise oldukça fazladır.

Kızılay Sakarya Caddesi

Kızılay’da görülmesi gereken yerler denildiğinde akla gelen ilk yerler arasında Kızılay Sakarya Caddesi yer almaktadır. Kızılay’ın en canlı sokaklarından biri olan Sakarya Caddesi, cadde olarak anılsa da aslında trafiğe kapalı olan bir sokaktır. Sakarya Caddesi’nde çok sayıda bar ve türkü evi yer almaktadır. Bu nedenle özellikle hafta sonlarında yoğun ilgi görmektedir. Bölgede yer alan işletmeler son derece kaliteli ve nezih olma özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Alkollü ve alkolsüz içecek alternatiflerinin yanı sıra yemek ve tatlı çeşitliliği ile de ön plana çıkan Sakarya Caddesi, özellikler öğrencilerin rağbet gösterdiği yerler arasında bulunmaktadır. Cuma ve cumartesi günlerinde daha kalabalık olan Sakarya Caddesi, hafta içi günlerde çok daha sakin olmaktadır. Bu nedenle sakinlikten hoşlanan kişiler hafta içi günlerde Sakarya Caddesi’ni tercih edebilmektedirler. 

Kızılay Karanfil Sokak

Karanfil Sokak, Kızılay Sakarya Caddesi’nin üst tarafında bulunmaktadır. Kızılay’daki dost buluşmalarının vazgeçilmez yerlerinden biri olan Karanfil Sokak’ta ihtiyaç duyulan her şey bulunmaktadır. Her türlü ihtiyacın karşılanabileceği mağazaların yanı sıra ünlü lokantaların da bulunduğu Karanfil Sokak, öğrencilerin de uğrak yerleri arasındadır. Karanfil Sokak’ta yer alan Dost Kitabevi ise arkadaş buluşmalarının merkezi durumundadır. Ünlü Türk edebiyatçısı Sabahattin Ali’nin de uzun yıllar süresince yaşamış olduğu Kızılay Karanfil Sokak, Kızılay’a gelenlerin mutlaka görmeleri gereken yerler arasında yer almaktadır. 

Kızılay Konur Sokak

Kızılay’ın en hareketli sokakları arasında Konur Sokak bulunmaktadır. Konur Sokak’ın Karanfil Sokak’a benzeyen bir yapısı vardır. Konur Sokak, Karanfil Sokak’a göre daha dar bir sokak olmasına rağmen çok sayıda yiyecek ve içecek alternatifini bünyesinde bulundurmaktadır. Kafelerin ve restoranların yaygın olduğu Konur Sokak’ta hem alkollü hem de alkolsüz içeceklerin bulunduğu işletmeler mevcuttur. Kızılay’ın en canlı sokaklarından biri olan Konur Sokak, özellikle hafta sonlarında gençler tarafından yoğun ilgi görmektedir. 

Yüksel Caddesi

Kızılay denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri de Yüksek Caddesi’dir. Yüksel Caddesi, Konak Sokak ile Karanfil Sokak kesişiminde yer almaktadır. Yemyeşil ağaçları ile oldukça meşhur olan bu sokak, pasajları ile oldukça ilgi görmektedir. Limon Bazaar ve Eylül Pasajı içerisinde ise takı, hediyelik eşya ve giysi gibi çok sayıda farklı ürünlerin satın alınabileceği dükkanlar bulunmaktadır. Yüksel Caddesi’ni ziyaret eden kişiler Kocatepe Camii'ni de ziyaret edebilmektedirler. Her yıl hem yerli hem de yabancı çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen Yüksel Caddesi, hafta sonlarında kalabalık olabilmektedir. 

Ulus Meydanı

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan bir kent meydanı olan Ulus Meydanı, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından rağbet görmektedir. Anafartalar, Çankırı, Atatürk Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi’nin kesişim noktasında bulunmaktadır. Ulus Meydanı, Cumhuriyetin ilanının ardından hayata geçirilmiş olan imar uygulamaları doğrultusunda Ankara şehir merkezinde oluşturulan ilk modern kamusal mekan olarak bilinmektedir. Ulus Meydanı’nın merkezinde Zafer Anıtı yer almaktadır. Anıtkabir’in inşa edilmesine kadar olan süre boyunca ülke genelinde kutlanan milli bayramlar ile resmi törenlerin ana mekanı durumunda olmuştur. Ulus Meydanı’nın etrafında I. ve II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binaları ile Türkiye İş Bankası ile Sümerbank’ın genel müdürlük yapıları yer almaktadır. Hem siyasi hem de iktisadi açıdan en önemli merkezlerden biri olan Ulus Meydanı, Ankara Kızılay gezilecek yerlerin en başında yer almaktadır. 

Ulus Hali̇

Kızılay’a gelindiğinde mutlaka ziyaret edilen yerler arasında bulunan Ulus Hali, Cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından kurulmuştur. Ankara’nın Ulus semtinde yer alan Ulus Hali’nde halkın tüm ihtiyaçlarının karşılanabileceği gıda ürünleri mevcuttur. Taze sebze ve meyvelerin, balıkların yer aldığı Ulus Hali, uygun fiyatlı olması nedeniyle Ankaralılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kuruyemişten çamaşır deterjanına, şekerlemelerden tekstil ürünlerine, züccaciye ürünlerinden bakliyat ürünlerine kadar halkın her ihtiyacının bulunduğu Ulus Hali, Ankara’nın en nostaljik yerleri arasında bulumaktadır. Ulus Hali, alışveriş merkezlerinden sıkılanlar için son derece uygun bir alternatif olarak tercih edilebilmektedir. 

Anafartalar Caddesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan bir cadde olan Anafartalar Caddesi, şehirdeki ilk modern dükkanları bünyesinde bulundurması özelliği ile ön plana çıkmıştır. Ulus Meydanı ile Samanpazarı arasında yer alan Anafartalar Caddesi’nde dükkanlar, restoranlar, kafeler ve eğlence merkezleri yer almaktadır. İlk çok katlı betonarme olan yapılar da Anafartalar Caddesi’nde inşa edilmiştir. 600 metre uzunluğa sahip olan, ferah görünümlü Anafartalar Caddesi, Kızılay’ı ziyaret eden kişilerin mutlaka görmeleri gereken yerler arasında bulunmaktadır. 

PTT Pul Müzesi̇

Kızılayda gezilecek tarihi yerler arasında yer alan PTT Pul Müzesi, dünya çapında bir kültür merkezi olma özelliğine sahiptir. PTT Pul Müzesi, modern müzecilik anlayışı ile tasarlanan binası ile her yıl hem yerli hem de yabancı çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Osmanlı Devlet Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları gibi 7 ayrı temadan meydana gelen Tematik Pulların sergilendiği müzede Geçmişten Günümüze Posta, İstiklal Harbinde PTT ve Nostaljik PTT bölümleri de ziyaret edilebilmektedir.