WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Blog Detayı

Pansiyon Nedir?

31 Ekim 2023, 19:21

Pansiyon Nedir?

Tatilcilerin sıklıkla ismini duydukları kavramların en başında “pansiyon” bulunmaktadır. Konaklama seçenekleri hakkında araştırma yapan kişilerin yanıt aradıkları soruların en başında “Pansiyon nedir?” bulunmaktadır. Pansiyon kavramı Fransızca “pension” kelimesinden gelmektedir. Konaklama hizmeti verilmesi amacıyla tamamen ya da belirli bir bölümünün otele çevrilmiş olduğu evler “pansiyon” olarak adlandırılmaktadır. Pansiyonlar, konaklama biçimlerine göre; yarım pansiyon ve tam pansiyon olmak üzere 2 ayrı gruba ayrılmaktadır. Pansiyon arayışı içerisinde olan kişiler “Yarım pansiyon nedir?” ve “Tam pansiyon nedir?” sorularına yanıt aramaktadırlar. Bazı hizmetlerin ekstra olarak ücretlendirilmesine tabii olan konaklama biçimi “yarım pansiyon” olarak adlandırılmaktadır. Oda kahvaltı veya açık büfe servisi bulunan tesisler, kullanıcılardan ekstra ücret talep edebilmektedirler. Konaklama süresinin sona ermesinin ardından kişiler ödemeleri gereken ekstraların listesini görebilmektedirler. 

Yarım pansiyon hizmet veren tesislere bağlı olarak, ekstra olarak kabul edilen durumlar farklılık gösterebilmektedir. Açık büfe, sabah, öğle veya akşam yemekleri ekstra olarak kabul edilebilmektedir. Otel pansiyon tipleri arasında yer alan hizmetlerden biri de tam pansiyon hizmetidir. Tam pansiyon konaklamalarda, ödenen ücret karşılığında konaklama alanında yer alan bütün alternatiflerden yararlanılabilmektedir. Yeme içme, havuz ve spor salonu kullanımı gibi durumların tümü konaklama ücretine dahildir. Tam pansiyon hizmetinde sabah, öğle ve akşam yemekleri konaklama ücreti içerisindedir. Bu nedenle sunulan tüm hizmetlerden sınırsız olarak yararlanılabilmektedir. 

Pansiyon Özellikleri

Pansiyon özellikleri denildiğinde akla ilk gelen sunulan hizmet olmaktadır. Tam veya yarım pansiyon hizmeti veren pansiyonlar bulunmaktadır. Pansiyonlara belirli bir saat aralığında giriş ve çıkış yapılabillmektedir. Pansiyonlar genellikle tüm olanaklara yakın konumlarda yer almaktadır. Tatil veya iş gezisi gibi nedenlerle tercih edilebilmektedir. Otellere göre uygun fiyatlı olmaları nedeniyle ön plana çıkan pansiyonlarda genellikle tek veya iki oda yer almaktadır. Ancak oda kapasitesine ve kişi sayısına bağlı olarak oda sayısı değişiklik gösterebilmektedir. Apart pansiyonlarda ise mutfak ve salon gibi alanlar da yer almaktadır.  

Pansiyonda Neler Olur?

Konaklama türlerinden biri olan pansiyonlarda nelerin mevcut olduğu, merak edilen konular arasında yer almaktadır. Pansiyonlar sundukları hizmetlere bağlı olarak farklı türlere ayrılmaktadır. Yarım pansiyon hizmetinde genellikle oda kahvaltı, konaklama ücretine dahildir. Öğle ve akşam yemekleri ise ekstra olarak kabul edilmektedir. Tam pansiyon hizmetinde ise kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri, konaklama ücreti içerisindedir. Bu nedenle sunulan hizmetler için ekstra ücret talep edilmemektedir. Pansiyonlarda genellikle yatak, gardrop ve aydınlatma gibi eşyalar yer almaktadır. Butik pansiyonlarda ise küçük bir havuz bulunabilmektedir. Butik pansiyonlar doğa ile içiçe konseptleri ile ön plana çıkmaktadır. Tatil bölgelerinde yer alan butik pansiyonlarda yeşil alan ve peyzaja da oldukça önem verilmektedir. Apart pansiyonlarda ise kalabalık ailelerin de faydalanabilecekleri açık mutfak detayı yer almaktadır. Bu sayede bütçe ekonomisine de katkıda bulunulabilmektedir. 

Pansiyon Yaş Sınırı Var mı?

Konaklama türleri hakkında araştırma yapan kişilerin yanıtını en çok merak ettikleri sorular arasında “Pansiyonlarda yaş sınırı var mıdır?” bulunmaktadır. Eski yıllarda pansiyonlarda kalmak için yaş sınırı olarak 20 olarak belirlenmiştir. Ancak günümüzde yaş sınırı 18 yaşa düşürülmüştür. Pansiyon kiralanırken kimlik bildiriminin yapılması yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle 18 yaşını doldurmuş olan kişiler, beraberindeki kişiler ile birlikte pansiyonda kalabilmektedirler. 18 yaşını doldurmamış olan kişiler ise yanlarında velileri ile birlikte pansiyon tiplerinde konaklayabilmektedirler.  

Pansiyonda Kimler Kalır?

Pansiyonlar otellere göre daha uygun fiyatlı olmaları sebebi ile genellikle kalabalık aileler ile geniş arkadaş grupları tarafından tercih edilmektedir. 18 yaşını doldurmuş herkes pansiyonda kalabilmektedir. 18 yaşını doldurmamış olan kişiler ise yanlarında velileri ile pansiyon hizmeti alabilmektedirler. Pansiyonlarda çok sayıda farklı amaç ile kalınabilmektedir. Tatil amacı ile hizmet alınabildiği gibi yolculuk süresine kadar dinlenme amaçlı ile de pansiyon hizmeti alınabilmektedir. 

Pansiyon Kaç Odalı Olur?

Pansiyonların çeşitleri bulunmaktadır. Standart pansiyonlarda yatak odası ve banyo yer almaktadır. Oda kapasitesine bağlı olarak yatak sayısı değişebilmektedir. Apart pansiyonlar birden fazla sayıda odaya sahip olma özelliği taşımaktadır. Apart pansiyonlarda salon, yatak odası ve banyo gibi alanlar yer aldığından kalabalık aileler tarafından tercih edilebilmektedir. Butik pansiyonlar ise odalarının konsepti ve tasarımı ile ön plana çıkmaktadır. İç ve dış dizaynı ile dikkat çeken butik pansiyonlar da tam veya yarım pansiyon hizmeti verebilmektedirler. 

Apart Pansiyon Nedir?

Bir veya birden fazla sayıda odaya sahip olan açık mutfaklı olan küçük daireler “apart pansiyon” olarak adlandırılmaktadır. Apart pansiyonların içerisinde salon, yatak odası, mutfak ve banyo yer almaktadır. Daire tipli konaklama türü olarak kabul edilen apart pansiyonlar, kişilerin konaklama ihtiyacını en konforlu şekilde sağlamaktadır. Apart pansiyonlarda genellikle oda servisi yer almamaktadır. Kişiler yeme ve içme gibi ihtiyaçlarını kendileri karşılamaktadırlar. Bu durum apart pansiyonların diğer konaklama türlerine göre daha uygun fiyatlı olmasını sağlamaktadır. Özellikle kalabalık aileler ve kalabalık arkadaş grupları için oldukça avantajlı bir konaklama tipidir. 

Butik Pansiyon Nedir?

Oda sayısı genellikle 25’i aşmayan ve ev konforunda hizmet efren konaklama türü “butik pansiyon” olarak adlandırılmaktadır. Butik pansiyonlar bir binadan meydana gelmektedir. Butik pansiyonlar kişilere rahat konaklama odaklı hizmet sunmaktadır. Butik pansiyonların çoğunda konaklama ücretine oda kahvaltı dahil edilmektedir. Öğle ve akşam yemekleri ise konaklama ücretine tabii değildir. Butik pansiyonlar, iç ve dış mimari yapıları ile ön plana çıkmaktadırlar. Standart oteller ile butik pansiyonlar arasında belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Butik pansiyonlar, standart otellere göre kullanıcılarını iç dizayn olarak daha özel hissettirmektedir. Butik pansiyonlar özellikle büyük şehirler ile popüler tatil bölgelerinde oldukça yaygındır. Butik pansiyonlarda küçük bir havuz da yer alabilmektedir. Ancak butik pansiyonlara göre sunulan hizmetler değişebilmektedir. Butik pansiyonlar merkezi konumları ile kolay ulaşım imkanı tanımaktadır. 

Pansiyon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pansiyon seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İşletmeye bağlı olarak pansiyonlarda yer alan saç kurutma makinesi, internet, televizyon, sıcak su ve ütü gibi imkanlar değişebilmektedir. Bu nedenle imkanlar ile ilgili işletme ile görüşülmesi gerekmektedir. Pansiyonlar; tam pansiyon ve yarım pansiyon olmak üzere iki tür hizmet verebilmektedirler. Bu konunun da önceden görüşülmesinde fayda bulunmaktadır. Pansiyon seçilirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde belirtilebilir:

  • Pansiyonun temizliğine ve hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Banyo, yatak ve ortak kullanım alanlarının hijyenik olması önem taşımaktadır. Nevresim ve havluların günlük olarak değiştirildiğinden emin olunması gerekmektedir.
  • Pansiyon seçimi yapmadan önce işletmeden detaylı fiyat bilgisinin alınması gerekmektedir. 
  • Pansiyonda bulunan imkanlar farklılık gösterebileceği için işletmeden gerekli bilginin alınması gerekmektedir. 
  • Tam pansiyon veya yarım pansiyon hizmeti veren işletmeler bulunmaktadır. Bu nedenle kişiler kendi ihtiyaçlarına en uygun seçimi yapmak için bu konu hakkında bilgi alabilmektedirler. 

Pansiyon Ve Otel Arasındaki Fark Nedir?

Konaklama ihtiyacı duyan kişiler pansiyon otel arasındaki farklılıkları merak etmektedirler. İnsanların konaklama ve temel ihtiyaçlarına yönelik hizmet veren yerlere “pansiyon” adı verilmektedir. Otel ise kişilerin ihtiyaçlarına yönelik tüm hizmetleri bünyesinde barındıran ve çoğunluğunda hamam ve havuz gibi özel seçeneklerin yer aldığı yerlerdir. Oteller 1 yıldızdan başlayarak 5 yıldıza kadar derecelendirilmektedir. Pansiyonlar ile oteller arasında bulunan farklılıklar ise şu şekilde belirtilebilir:

  • Oteller pansiyonlara göre daha çok sayıda olanağa sahip olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle otel fiyatları pansiyon fiyatlarına göre daha yüksektir. Pansiyonlarda kalabalık aileler ile kalabalık arkadaş grupları, daha ekonomik bir tatil deneyimi yaşayabilmektedirler.
  • Oteller ile pansiyonlar arasında konsept farklılığı bulunmaktadır. Herşey dahil otellerde kişilere ekstra tutarlar yansıtılmamaktadır. Pansiyonların verdikleri hizmet de tam pansiyon veya yarım pansiyon olmalarına bağlı olarak değişmektedir. 
  • Oteller yıldız sayısı ile derecelendirilirken, pansiyonlarda derece sistemi bulunmamaktadır.
  • Oteller genellikle şehir merkezinde, ormanlık alanda veya sahil kenarında yer almaktadırlar. Pansiyonlar ise şehir merkezinde bulunmaktadır. Pansiyonlar tüm olanaklara ve ulaşım ağlarına yakın konuma sahiptir.